کتاب آثار ابن المقفع

  • ۱۱۰

ابن مقفع وامدار اندیشه خسروانی

الهیات چیست؟

  • ۴۳

الهیات

تعریف در پارادایم کلامی:

آگوستین قدیس معادل واژه لاتین الهیات theologia را چنین تعریف می‌کند: «استدلال و بحث دربارهٔ خدا»." ریچارد هوکر الهیدان انگلیسی الهیات را به عنوان «علم امور الهی» تعریف کرده‌است. الهیدانان صورت‌های گوناگونی از استدلال‌ها و و تحلیل‌های مختلف فلسفی، کلامی، تاریخی و تجربی را به کار می‌برند تا از شمار زیاد موضوعات دینی دفاع کنند، یا از آن‌ها انتقاد کنند یا آن‌ها را بفهمند و تبیین کنند. الهیات می‌تواند الهیدانان را به صورت‌های زیر کمک کند:

فهمیدن درست‌تر سنت‌های دینی شان،
فهمیدن درست‌تر سنت‌های دینی دیگر
مقایسه کردن میان سنت‌های دینی
دفاع یا توجیه از یک سنت دینی
تسهیل اصلاح کردن یک سنت خاص
کمک به تبلیغ یک سنت دینی
توجه به منابع یک سنت برای مخاطب قرار دادن برخی وضعیت‌ها و نیازهای حاضر
توجه به منابع یک سنت برای جستجوی راه‌های ممکن تفسیر جهان
کاوش ماهیت الهی بدون ارجاع به سنتی خاص
چالش یا مخالفت یا یک سنت دینی یا یک جهان نگری دینی

نرم افزار اندرویدی اعراب القرآن و نرم افزار حکیم

  • ۵۶۶

اعراب القرآن

آیت الله جوادی آملی

نرم افزار اعراب القرآن الکریم دانلود

نرم افزار حکیم (کتاب های آیت الله جوادی آملی) دانلود 

مهاجرت بکنیم یا نکنیم؟؟؟

  • ۱۰۲

زیباترین شهر های اروپا


قصد مهاجرت و رفتن به یکی از شهر های آرمانی و رویایی که از بچگی در ذهن ما ساخته شده همیشه یکی از گزینه های پیش روی محصلان دانشگاهی در ایران بوده، اما این تفکر در این روزهایی که ناکارآمدی دولت محترمه تدبیر و امید خودش رو در گرانی های بی سابقه، فاصله طبقاتی بیشتر، تورم وحشتناک بالای 70 درصد، بیکاری و نا امیدی برای شاغل شدن، بی عدالتی، پر پول شدن جیب آقازادگان ژن برتر و غیره و غیره نشون می ده، عمیق تر و راسخ تر میشه و برخی احساس می کنند بهترین راه حل موجود رفتن به سرزمین آرزوها و جامعه آرمانی ای است که هیچ کدوم از این مشکلات در اون وجود نداره. البته بنده هم نمی خوام در این بین قضاوتی کنم، بنابر این نه رفتن رو خوب می دونم و نه به نرفتن اصرار دارم، بلکه هدف اصلی رسیدن به نگاهی صحیح و واقعی از آن چیزی است که در دنیای واقعی وجود داره، متاسفانه ما گمان می کنیم فرش قرمز غربیهای خِنگ و بی عرضه برای ما ایرانی های هوش برتر و نابغه همیشه پهن هست و اونها منتظر هستند تا ما قدم رنجه کرده، مهاجرت کنیم و پست های مهم مدیریتی مانند ریاست ناسا رو بعهده بگیریم ضمن اینکه نه هیچ باد مخالفی در غرب می وزه و نه گرمای زیاد یا سرمای سختی داره و نه هیچ قانون سختی (این معمولا تصویر فانتزی از یک جامعه غربی است که ما معمولا در ذهنمون وجود داره) شکی نیست که اگر با نگاهی کاملا فانتزی و 100 درصد مثبت به جوامع غربی نگاه کنیم به محض دیدن واقعیت دچار تناقض و بحران خواهیم شد. نگاهی که در اغلب جوان های احساسی دیدیم و مع الاسف در برخی از بزرگتر ها هم چنین نگاه و احساسی وجود داره. نوشته زیر تجربه یکی از کسانی است که در سالهای اخیر برای ادامه تحصیل به آمریکا رفته و از واقعیت های شغلی و کاری و زندگی در اونجا مطالب جالبی رو در اختیار ما قرار داده و در نهایت هم قضاوت عادلانه ای کرده:  

مردان اندیشه

  • ۵۳۷

مردان اندیشه سلسله گفتگوهای برایان مگی بریتانیایی با فلاسفه است وی نویسنده، شاعر و سیاستمدار بریتانیایی است که به دلیل نگارش کتاب‌های همه‌فهم درباره فلسفه معروف است. کتابهای زیر از اوست:

غالیان و اندیشه های غلوآمیز

  • ۱۴۵

در علم رجال و علم فرقه‌‏شناسی به بالا بردن بسیار غلوّ می‏‌گویند غلوّ در همه ادیان و مذاهب به نحوی رخ داده است، در دین یهود و مسیحیت بیشترین غلو وجود دارد؛ تا جایی که خداوند پیروان این دو دین را مورد خطاب قرار داده و فرمود: «یا أَهْلَ الْکِتابِ لا تَغْلُوا فی‏ دینِکُمْ » (مائده،77) غلوّ، دین را از عقلانیت و معقولیت خارج می‌‏کند و آن را خرافه‌‏آلود جلوه می‌دهد. در این صورت دیگر امکان دفاع عقلانی از دین و دینداری وجود نخواهد داشت

ایونیا مهد فلسفه باستان

  • ۸۴

در شمال‌ غربی‌ ناحیه‌ی‌ کاریا ، ساحلی‌ کوهستانی‌ به‌ طول‌ تقریبی‌ صد و چهل‌ و پنج‌ کیلومتر و به‌ عرض‌ سی‌ تا پنجاه‌ کیلومتر واقع‌ بود. این‌ منطقه‌ی‌ کوهستانی‌ در گذشته‌ یونیا خوانده‌ می‌شد، و به‌ قول‌ هرودوت‌ ، «هوا و اقلیم‌ آن‌ از همه‌ی‌ عالم‌ خوش‌تر بود.» شهرهای‌ آن‌ عمدتاً در دهانه‌ی‌ رودها یا در انتهای‌ راههایی‌ که‌ کالاهای‌ سرزمینهای‌ گوناگون‌ را برای‌ صدور به‌ مدیترانه‌ می‌رسانیدند، قرار داشتند. ایونیا در واقع بخشی از آسیای صغیر واقع در ترکیه امروزی است که مهد فلسفه باستان پیش از دوره فلسفه یونانی محسوب می شود. بزرگترین شاعر یونان و سرآغاز فلسفه منظم هر دو به ایونیا تعلق دارند. اما این دو دستاورد بزرگ نبوغ ایونی، یعنی اشعار هومر و جهان شناسی فلسفه اولیه یونانی، هر چند طبیعه محصول کار افراد بود، دستاورد مدینه و تا اندازه ای بازتاب حکومت قانون و مفهوم قانون نیز بود که پیش از سقراطیان به طور منظم در جهان شناسیهای خود نسبت به کل جهان بسط و توسعه دادند

از تو ای می زده در میکده نامی نشنیدم

  • ۹۴

از تو ای می زده در میکده نامی نشنیدم

نزد عشاق شدم قامت سرو تو ندیدم

از وطن رخت ببستم که تو را باز بیابم

هر چه حیرت زده گشتم به نوایی نرسیدم

گفتم از خود برهم تا رخ ماه تو ببینم 

چه کنم من که از این قید منیت نرهیدم

کوچ کردند حریفان و رسیدند به مقصد 

بی نصیبم من بیچاره که در خانه خزیدم

لطفی ای دوست که پروانه شوم در بر رویت 

رحمی ای یا که از دور رسانند نویدم

ای که روح منی از رنج فراقت چه نبردم

ای که در جان منی از غم هجرت چه کشیدم

امام خمینی

نرخ واقعی تورم 10 برابر نرخ اعلامی دولت

  • ۷۷

نرخ تورم واقعی 10 برابر نرخ اعلامی دولت است

نرخ تورمی که از سوی دولت 8درصد اعلام می شود نرخ تورم واقعی نیست.

آبای کلیسا بخش دوم

  • ۷۹

مهمترین جریانات و گرایشها در دوره آباء

گنوسی‌گری (ناستیسیزم)

"گنوسیس" واژه‌ای یونانی و به معنای معرفت حقیقی یا عرفان است و در اصطلاح الهی‌دانان مسیحیت به گروهی گفته می‌شود که در اوایل قرن دوم میلادی به ظهور رسیدند که اعتقاد به نجات از طریق معرفت داشتند. این معرفت به نظر گنوسی‌ها درک منشا روح، وضع ناگوار روح در این جهان و راه خروج از این وضع ناگوار بود. در این بین، برخی از متکلمان مسیحی برای اینکه اعتقادات خود را برای فرهنگ‌های مختلف قابل فهم کنند، آموزه‌های مسیحی را با سنت یهودی و فرهنگ یونانی و رومی پیوند دادند تا از این طریق عقاید مسیحی را برای جوامع یونانی شده مصر و روم خِردپذیر گردانند. افراطی‌ترین این متکلمان گروهی بودند که بعدها گنوسی نامیده شدند.

 البته باید یاد آور شد که گنوس در انگلیسی معادل واژه ی «know  » به معنای شناخت و معرفت قرار می گیرد جریان فکری کهنه ای است که بر آگاهی از رازهای ایزدی تأکید داشته و قدمتش به قبل از میلاد مسیح می رسد دارای عناصری عارفانه و زاهدمسلک می باشد. تفکرات گنوسی در طول تاریخ دستخوش تغییرات فراوانی شده و همچنین تأثیر زیادی بر ادیان مابعد خود گذاشته است. دین یهود و مسیحیت، بخشی از مفاهیم الهی و عرفانی خود را از گنوس اقتباس کرده است.  از طرفی مانی (216- 277 م.)  نیز بر اساس تفکرات گنوس و مسیحیت، خود را چون پیامبری دیگر بعد از بودا، زرتشت ومسیح شناساند.

مارکیونیزم

"مارکیونیزم" حاصل تلاش‌های مارکیون، یکی از کشیشان شهر رم است. وی ادعا کرد که متن مقدس عبری نسخ شده و خدای مذکور در آن نیز غیر از خدای مسیحیت بوده و بی رحم و تجاوزکار است. خدای حقیقی که خالق عالم ارواح است، بر انبیاء بنی‌اسرائیل مجهول مانده است و این عیسی بود که او را بر انسان‌ها هویدا کرد. او می‌گفت: انسان در زنجیر اسارت جسم که خدای تورات، یهوه، بر وجود او نهاده است باقی بود تا آنکه عیسی ظاهر شد و از آن پس انسان می‌باید به یاری خدای متعال که همان عیسی است، خود را از حبس تن رها سازد... او به این ادعا اکتفا نکرد و انجیل نوینی را برای پیروان پر شمارش تحریر کرد (از میان چهار انجیل او فقط انجیل لوقا را معتبر می‌دانست). 

مونتانیزم