مرکز دانلود کتاب های آکادمیک

<>

>
تقویم


در اين وبلاگ
در كل اينترنت

۲۶ مطلب در خرداد ۱۳۹۷ ثبت شده است

 • َAcaBook

اعراب القرآن

آیت الله جوادی آملی

نرم افزار اعراب القرآن الکریم دانلود

نرم افزار حکیم (کتاب های آیت الله جوادی آملی) دانلود 

 • َAcaBook

زیباترین شهر های اروپا

قصد مهاجرت و رفتن به یکی از شهر های آرمانی و رویایی که از بچگی در ذهن ما ساخته شده همیشه یکی از گزینه های پیش روی محصلان دانشگاهی در ایران بوده، اما این تفکر در این روزهایی که ناکارآمدی دولت محترمه تدبیر و امید خودش رو در گرانی های بی سابقه، فاصله طبقاتی بیشتر، تورم وحشتناک بالای 70 درصد، بیکاری و نا امیدی برای شاغل شدن، بی عدالتی، پر پول شدن جیب آقازادگان ژن برتر و غیره و غیره نشون می ده، عمیق تر و راسخ تر میشه و برخی احساس می کنند بهترین راه حل موجود رفتن به سرزمین آرزوها و جامعه آرمانی ای است که هیچ کدوم از این مشکلات در اون وجود نداره. البته بنده هم نمی خوام در این بین قضاوتی کنم، بنابر این نه رفتن رو خوب می دونم و نه به نرفتن اصرار دارم، بلکه هدف اصلی رسیدن به نگاهی صحیح و واقعی از آن چیزی است که در دنیای واقعی وجود داره، متاسفانه ما گمان می کنیم فرش قرمز غربیهای خِنگ و بی عرضه برای ما ایرانی های هوش برتر و نابغه همیشه پهن هست و اونها منتظر هستند تا ما قدم رنجه کرده، مهاجرت کنیم و پست های مهم مدیریتی مانند ریاست ناسا رو بعهده بگیریم ضمن اینکه نه هیچ باد مخالفی در غرب می وزه و نه گرمای زیاد یا سرمای سختی داره و نه هیچ قانون سختی (این معمولا تصویر فانتزی از یک جامعه غربی است که ما معمولا در ذهنمون وجود داره) شکی نیست که اگر با نگاهی کاملا فانتزی و 100 درصد مثبت به جوامع غربی نگاه کنیم به محض دیدن واقعیت دچار تناقض و بحران خواهیم شد. نگاهی که در اغلب جوان های احساسی دیدیم و مع الاسف در برخی از بزرگتر ها هم چنین نگاه و احساسی وجود داره. نوشته زیر تجربه یکی از کسانی است که در سالهای اخیر برای ادامه تحصیل به آمریکا رفته و از واقعیت های شغلی و کاری و زندگی در اونجا مطالب جالبی رو در اختیار ما قرار داده و در نهایت هم قضاوت عادلانه ای کرده:  

 • َAcaBook

مردان اندیشه

مردان اندیشه سلسله گفتگوهای برایان مگی بریتانیایی با فلاسفه است وی نویسنده، شاعر و سیاستمدار بریتانیایی است که به دلیل نگارش کتاب‌های همه‌فهم درباره فلسفه معروف است. کتابهای زیر از اوست:

مردان اندیشه: پدیدآورندگان فلسفه معاصر، عزت‌الله فولادوند (مترجم)
فلاسفه بزرگ: آشنایی با فلسفه غرب، عزت‌الله فولادوند (مترجم)
سرگذشت فلسفه، حسن کامشاد (مترجم)
داستان فلسفه، مانی صالحی علامه (مترجم)
فلسفه شوپنهاور، رضا ولی یاری (مترجم)
فلسفه نوین بریتانیا، ابوالفضل رجبی (مترجم)

از اینجا  می توانید مقاله اعتراف یک فیلسوف را که درواقع گفتگوی یک ایرانی با برایان مگی است را ببینید.

 

لینک فایل های تصویری برنامه مردان اندیشه با دوبله فارسی:

 • َAcaBook

در علم رجال و علم فرقه‌‏شناسی به بالا بردن بسیار غلوّ می‏‌گویند غلوّ در همه ادیان و مذاهب به نحوی رخ داده است، در دین یهود و مسیحیت بیشترین غلو وجود دارد؛ تا جایی که خداوند پیروان این دو دین را مورد خطاب قرار داده و فرمود: «یا أَهْلَ الْکِتابِ لا تَغْلُوا فی‏ دینِکُمْ » (مائده،77) غلوّ، دین را از عقلانیت و معقولیت خارج می‌‏کند و آن را خرافه‌‏آلود جلوه می‌دهد. در این صورت دیگر امکان دفاع عقلانی از دین و دینداری وجود نخواهد داشت

خاستگاه اندیشه های غالیانه:

هرچند اندیشه های غالیانه از دوران صدر اسلام وجود داشته اما کوفه شهری که در روزگار عمر به عنوان مرکز فرماندهی فتوحات شرق پایه گذاری شد و روزبه روز بر اهمیت و جایگاه آن افزوده گشت، خاستگاه اصلی غلو و مهد ظهور غالیان در سده های اول و دوم بود. کوفه همان اندازه که به تشیع نامور است با پدیده غلو و ظهور غالیان نیز آشناست و طوایف مختلفی از غالیان در این شهر ظهور کردند که در دوره های پسین حتی رو در روی شیعیان امامی معتدل که از امامت فرزندان امام حسین علیه السلام طرفداری می کردند ایستادند. این پرسش که چرا اصولا پدیده غلو رخ می نماید، چرا این پدیده در میان شیعه بیش از دیگران مجال ظهور می یابد و چرا کوفه پایگاه همیشگی این نوع گرایش می شود، خودپرسشی دیرین و ژرف است

انواع غلو:

 1. زیاده روی در علاقه و دوستی: شاید گویاترین گواه بر تاثیر زیاده روی در دوستی و اظهار آن در پیدایش غلو و در نتیجه تباهی دینی، این سخن امیر مومنان علیه السلام باشد که فرمود: «هلک فیّ رجلان: محبّ غالٍ و مبغض قال» یعنی: دو تن به خاطر من تباه شدند: دوستی که اندازه نگه نداشت و دشمنی که بغض مرا در دل کاشت. این حقیقتی پذیرفته است که اصولا عشق و علاقه به دیگران هنگامی که از اندازه فزون شود اسطوره می آفریند و زیاده انگاری و افسانه و خرافه را درباره آنان در پی می آورد. شاید از سر همین محبت بوده است که در پی درگذشت رهبران دینی بزرگ شیعه، گروههایی از پیروانشان مرگ آنان را باور نمی داشته و آنان را موعودهایی می پنداشته اند که به آسمانها یعنی جایگاه نخستین خویش در پندار غالیان باز گشته اند. در همین نقطه است که گروههایی از غالیان شیعه و واقفه با همدیگر تلاقی می یافته و انشعابهایی را در بدنه شیعه پدید می آورده اند.
 • َAcaBook

ایونیا مهد فلسفه باستان

در شمال‌ غربی‌ ناحیه‌ی‌ کاریا ، ساحلی‌ کوهستانی‌ به‌ طول‌ تقریبی‌ صد و چهل‌ و پنج‌ کیلومتر و به‌ عرض‌ سی‌ تا پنجاه‌ کیلومتر واقع‌ بود. این‌ منطقه‌ی‌ کوهستانی‌ در گذشته‌ یونیا خوانده‌ می‌شد، و به‌ قول‌ هرودوت‌ ، «هوا و اقلیم‌ آن‌ از همه‌ی‌ عالم‌ خوش‌تر بود.» شهرهای‌ آن‌ عمدتاً در دهانه‌ی‌ رودها یا در انتهای‌ راههایی‌ که‌ کالاهای‌ سرزمینهای‌ گوناگون‌ را برای‌ صدور به‌ مدیترانه‌ می‌رسانیدند، قرار داشتند. ایونیا در واقع بخشی از آسیای صغیر واقع در ترکیه امروزی است که مهد فلسفه باستان پیش از دوره فلسفه یونانی محسوب می شود. بزرگترین شاعر یونان و سرآغاز فلسفه منظم هر دو به ایونیا تعلق دارند. اما این دو دستاورد بزرگ نبوغ ایونی، یعنی اشعار هومر و جهان شناسی فلسفه اولیه یونانی، هر چند طبیعه محصول کار افراد بود، دستاورد مدینه و تا اندازه ای بازتاب حکومت قانون و مفهوم قانون نیز بود که پیش از سقراطیان به طور منظم در جهان شناسیهای خود نسبت به کل جهان بسط و توسعه دادند

ایونیا مهد فلسفه باستان

در تاریخ‌ فلسفه‌ی‌ یونانی‌ دو جریان‌ در جوار یکدیگر امتداد می‌یابند. یکی‌ جریانی‌ است‌ طبیعت‌گرای‌ ، دیگری‌ جریانی‌ است‌ رازورانه‌ . رازوری‌ از فیثاغورس‌ نشئت‌ گرفت‌ و با پارمنیدس‌ هراکلیتوس‌ ، افلاطون‌ ، و کلئانتس‌ ادامه‌ یافت‌ و به‌ فلوطین‌ (پلوتینوس‌) و بولس‌ حواری‌ رسید. طبیعت‌گرایی‌، که‌ نخستین‌ مظهر آن‌طالس‌ بود، به‌ وسیله‌ی‌ آناکسیماندروس‌ ، کسنوفانس‌ ، پروتاگوراس‌ ، بقراط‌ ، و ذیمقراطیس‌ به‌ اپیکور و لوکرتیوس‌ انتقال‌ یافت‌. گاه‌گاهی‌ مردانی‌ بزرگ‌ چون‌ سقراط‌ ، ارسطو ، مارکوس‌ آورلیوس‌ به‌ قصد آنکه‌ درباره‌ی‌ مشکل‌ پیچیده‌ و سامان‌ناپذیر زندگی‌، قضاوتی‌ ناقص‌ نکنند، دو جریان‌ را با هم‌ آمیختند. اما خصیصه‌ی‌ فایق‌ اینان‌ نیز همان‌ خصیصه‌ای‌ است‌ که‌ سراسر فلسفه‌ی‌ یونانی‌ را در نوردیده‌ است‌ - خرد دوستی‌ و خردورزی‌. 

 • َAcaBook

از تو ای می زده در میکده نامی نشنیدم

نزد عشاق شدم قامت سرو تو ندیدم

از وطن رخت ببستم که تو را باز بیابم

هر چه حیرت زده گشتم به نوایی نرسیدم

گفتم از خود برهم تا رخ ماه تو ببینم 

چه کنم من که از این قید منیت نرهیدم

کوچ کردند حریفان و رسیدند به مقصد 

بی نصیبم من بیچاره که در خانه خزیدم

لطفی ای دوست که پروانه شوم در بر رویت 

رحمی ای یا که از دور رسانند نویدم

ای که روح منی از رنج فراقت چه نبردم

ای که در جان منی از غم هجرت چه کشیدم

امام خمینی

 • َAcaBook

نرخ تورم واقعی 10 برابر نرخ اعلامی دولت است

نرخ تورمی که از سوی دولت 8درصد اعلام می شود نرخ تورم واقعی نیست.

یکی از شرکت های حسابرسی خارجی با مطالعه بازار ایران، نرخ تورم 70 درصدی را برای ایران محاسبه کرده بود. نرخ تورم 70 درصد حدوداً 10 برابر تورمی است که دولت اعلام می کند. تورم حاصل در جامعه نتیجه سیاست گذاری غلط دولت در زمینه های مختلف اقتصادی است.

دولت به صورت زیرپوستی از واردات حمایت می کند، یکی از مواردی که در کشورها فساد ایجاد می کند، دو نرخی شدن دلار است. دولت از واردات کالا حمایت می کند. وارد کننده کالا را با دلار4200 تومانی خریداری و پس از واردات با دلار 7 هزار تومانی به فروش می رساند.

این هم از نرخ تورم اعلامی دولت محترمه:

منبع: تسنیم نیوز

 • َAcaBook

مهمترین جریانات و گرایشها در دوره آباء

1- گنوسی‌گری (ناستیسیزم)

"گنوسیس" واژه‌ای یونانی و به معنای معرفت حقیقی یا عرفان است و در اصطلاح الهی‌دانان مسیحیت به گروهی گفته می‌شود که در اوایل قرن دوم میلادی به ظهور رسیدند که اعتقاد به نجات از طریق معرفت داشتند. این معرفت به نظر گنوسی‌ها درک منشا روح، وضع ناگوار روح در این جهان و راه خروج از این وضع ناگوار بود. در این بین، برخی از متکلمان مسیحی برای اینکه اعتقادات خود را برای فرهنگ‌های مختلف قابل فهم کنند، آموزه‌های مسیحی را با سنت یهودی و فرهنگ یونانی و رومی پیوند دادند تا از این طریق عقاید مسیحی را برای جوامع یونانی شده مصر و روم خِردپذیر گردانند. افراطی‌ترین این متکلمان گروهی بودند که بعدها گنوسی نامیده شدند.

 البته باید یاد آور شد که گنوس در انگلیسی معادل واژه ی «know  » به معنای شناخت و معرفت قرار می گیرد جریان فکری کهنه ای است که بر آگاهی از رازهای ایزدی تأکید داشته و قدمتش به قبل از میلاد مسیح می رسد دارای عناصری عارفانه و زاهدمسلک می باشد. تفکرات گنوسی در طول تاریخ دستخوش تغییرات فراوانی شده و همچنین تأثیر زیادی بر ادیان مابعد خود گذاشته است. دین یهود و مسیحیت، بخشی از مفاهیم الهی و عرفانی خود را از گنوس اقتباس کرده است.  از طرفی مانی (216- 277 م.)  نیز بر اساس تفکرات گنوس و مسیحیت، خود را چون پیامبری دیگر بعد از بودا، زرتشت ومسیح شناساند.

2- مارکیونیزم

"مارکیونیزم" حاصل تلاش‌های مارکیون، یکی از کشیشان شهر رم است. وی ادعا کرد که متن مقدس عبری نسخ شده و خدای مذکور در آن نیز غیر از خدای مسیحیت بوده و بی رحم و تجاوزکار است. خدای حقیقی که خالق عالم ارواح است، بر انبیاء بنی‌اسرائیل مجهول مانده است و این عیسی بود که او را بر انسان‌ها هویدا کرد. او می‌گفت: انسان در زنجیر اسارت جسم که خدای تورات، یهوه، بر وجود او نهاده است باقی بود تا آنکه عیسی ظاهر شد و از آن پس انسان می‌باید به یاری خدای متعال که همان عیسی است، خود را از حبس تن رها سازد... او به این ادعا اکتفا نکرد و انجیل نوینی را برای پیروان پر شمارش تحریر کرد (از میان چهار انجیل او فقط انجیل لوقا را معتبر می‌دانست). 

3- مونتانیزم

 • َAcaBook

آباء نزد یهودیان و مسیحیان:

در عهد عتیق، برگزیدگانی مانند ابراهیم، اسحاق و یعقوب که قوم بنی‌اسرائیل از نسل آنان هستند؛ «آباء» (پدران) نامیده می‌شوند. به عنوان مثال در مورد حضرت ابراهیم می‌خوانیم: «اما اینک عهد من با توست و تو پدر امتهای بسیار خواهی بود. و نام تو بعد از این ابرام خوانده نشود بلکه نام تو ابراهیم خواهد بود زیرا که تو را پدر امتهای بسیار گردانیدم.»

در عهد جدید، عنوان "آباء" به کسانی اختصاص دارد که ایمان مسیحی را تعلیم داده‌اند. پولس می‌گوید: «زیرا هر چند هزاران استاد در مسیح داشته باشید، لیکن پدران بسیار ندارید زیرا که من شما را در مسیح، به انجیل تولید نمودم.» البته این جمله‌ی پولس در حالی است که حضرت عیسی توصیه کرده بود که پیروانش باهم برادر باشند و هیچ کس خود را "آقا"، "پدر" و "پیشوا" نخواند: «شما آقا خوانده مشوید زیرا استاد شما یکی است، یعنی مسیح و جمیع شما برادرانید. هیچ کس را بر زمین پدر مخوانید زیرا پدر شما یکی است که در آسمان است. و پیشوا خوانده مشوید زیرا پیشوای شما یکی است یعنی مسیح....» بنابر این پدران کلیسا یا پدران اولیه کلیسا، الهیون اولیه و تأثیرگذار، معلمان نامدار مسیحی و کشیشان بزرگی بودند که در قرن 1 تا 7 میلادی می زیستند. آثار دانشورانه آنها مقدمه ای برای قرن‌های بعدی بود. این لفظ دربارهٔ نویسندگان و معلمین کلیسا، استفاده می‌شد نه الزاماً قدیسان.

اهمیت دوره آباء

 دوره آباء، یکى از پرشورترین و سازنده‌ترین دوره‌هاى تاریخ تفکر مسیحى است. همین ویژگى کافى است تا این دوره، همچنان یکى از موضوعات مطالعه در سال‌هاى بسیارى در آینده باشد. این دوره همچنین به دلایل الهیاتى، داراى اهمیت است. هر یک از جریانهاى اصلى مجموعه مسیحیت (از جمله انگلیکان، ارتدوکس شرقى، لوترى، اصلاح‌شده و کاتولیک رم) دوره آباء را نقطه عطف مهمى در تحولات مربوط به تعالیم مسیحیت مى‌دانند. هر یک از کلیساهاى یادشده خود را ادامه‌گر و بسط‌دهنده، و در موارد لزوم، منتقد دیدگاه‌هاى نویسندگان کلیساى اولیه مى‌دانند. از باب نمونه، "لنسلوت آندروز" (۱۶۲۶- ۱۵۵۵م)، نویسنده برجسته انگلیکان در قرن هفدهم، اعلام کرد که اساس مسیحیت ارتدوکس، عبارت است از عهدین، سه اعتقادنامه، چهار انجیل، و پنج قرن نخست تاریخ مسیحیت. این دوره اهمیت بسیارى در روشن ساختن شمارى از موضوعات دارد.    

 • َAcaBook