نمودار تاریخ فلسفه از آغاز تا دوره معاصر

 • ۱۰۷

نمودار زیر که سیر تاریخ فلسفه غرب رو نشون میده یکی از بهترین راه های یادگیری تاریخ فلسفه است، نکته جالبی که در این نمودار وجود داره خطوطی است که دوره های فلسفی وشخصیت های فلسفی رو به هم متصل می کنه، شما از این طریق می تونید روابط میان نحله ها و تفکرات فلسفی رو به راحتی مشاهده کنید. مثلا افلاطون (platonism) با خط قرمز رنگ به دوره های نو افلاطونی سال 205 ق م  (neoplatonism) و دوره افلاطونی در سال های 1360 تا 1547 (platonism) مرتبط شده، یا ارسطو (aristotle) که به طور مستقیم به دوره رنسانس در قرن 14 تا 17 میلادی  (renaissance) و نحله های فکری اون مرتبط شده. یکی از دوره های مهم فلسفه دوره رومی 155 ق م است که در این تصویر مشخص شده که از دوره نوفیثاغوری (pythagoreans) در 582 قبل از میلاد تاثیر پذیرفته. 

کارگاه روش تحقیق تاریخی دکتر پاکتچی

 • ۸۰

کارگاه روش شناسی تاریخی دکتر احمد پاکتچی که سال 1395 برگزار شده، ایشون در این کارگاه مطالب فوق العاده ای درباره روش شناسی تاریخی اراد فرمودند، که اگر به تاریخ علاقه دارید حتما مطالب رو پیگیری کنید؛ 

علم تاریخ

جلسه اول (اصول تحقیق تاریخی؛ یک محقق تاریخی چگونه فکر می کند؟)

علم تاریخ از قرن هجدهم مورد توجه جدی قرار گرفت -علم تاریخ با خود تاریخ متفاوت است-  علم تاریخ علمی است که تاریخ را مورد مطالعه قرار می دهد، علم تاریخ، فلسفه تاریخ هم نیست، علم تاریخ ناظر به نحوه عملکرد مورخ و پژوهشگر تاریخی در روند مطالعات تاریخ است.

اصول کلیدی در تفکر تاریخی:

اصل اول؛ تاریخ به مثابه بازسازی (History as reconstruction)

بازسازی تاریخی به مقدمه ای مهم نیاز دارد و آن واسازی منابع و متون تاریخی در دسترس است، منابع تاریخی به دلایل ذیل عمدتا مورد تحریف، بزرگنمایی یا کوچک نمایی و یا سانسور و مواردی از این دست میشوند لذا پژوهشگر تاریخی باید ابتدا باید به واسازی متون تاریخی بپردازد.

تاریخ چرا؟ (بررسی اغراض تاریخ نویسان، تاریخ نگاران و استفاده کنندگان از تاریخ)

اینکه تاریخ چرا؟ سوال مهمی است که کمتر به آن پرداخته شده.

با این ترفند جالب سریع تر تایپ کنید

 • ۱۱۷

هنگامیکه دارید در نرم افزار word یا جای دیگه تایپ می کنید مدام به این احتیاج دارید که برخی از کلمات رو پاک کنید و بعضی اوقات یک پاراگراف رو، در این مطلب یک ترفند جالب برنامه نویسی رو آموزش میدم که مطمئنا می تونه سرعت عملکرد تایپی شما رو بالا ببره.

استفاده از کلید CTRL:

 1. پاک کردن یک کلمه با یک حرکت: اگر روی یک نوشته قرار داشته باشید با نگه داشتن دکمه ctrl و کلید Back space یک کلمه به طور کامل پاک می شود (در حالت عادی حروف یک کلمه یکی یکی پاک می شوند)
 2. حرکت بین کلمات و پاراگراف ها: با نگه داشتن دکمه ctrl و زدن دکمه های چپ و راست (→←) نشانگر موس یک کلمه یک کلمه جابجا می شود، و اگر دکمه های بالا و پایین رو بزنید نشانگر یک پاراگراف جابجا می شه.

استفاده از CRTL + SHIT: 

 حالا  کار های بالا رو به همون صورت انجام بدید فقط اینبار کنترل و شیفت رو با هم نگه دارید در این صورت با زدن دکمه های چپ و راست می تونید یک کلمه رو یکجا انتخاب کنید و با دکمه های بالا و پایین یک پاراگراف انتخاب میشه.

موفق باشید.

دانلود یک نرم افزار عالی برنامه ریزی شخصی

 • ۱۲۹

VueMinder Ultimate: این نرم افزار رایگان یک نرم افزار فوق العاده برای کسانی است که می خواهند برنامه ریزی کارهایشان را به طور دقیق در کامپیوتر به ثبت برسانند، انصافا امکانات فوق العاده این نرم افزار بی نظیر است و کار کردن با این امکانات فوق العاده لذت بخش. اگر شبیه به این نرم افزار در سیستم عامل اندروید می خواهید نرم افزار business calendar رو پیشنهاد می کنم که از نظر سبک و ظاهر بسیار شبیه به هم هستند.

دانلود کنید.

این هم از نسخه پرتابل.

پسورد فایل فشرده: www.download.ir

موفق باشید.

آلکسا یک ابزار مهم و کاربردی برای صاحبان سایت و وبلاگ

 • ۱۰۵

یکی از مسائل مهم برای صاحبان سایت و وبلاگ میزان رتبه ی سایت است که توسط سایت alexa.com  معرفی می شود، هر چند که به عقیده راهنمای عزیزمون در سایت http://help.blog.ir اصلا رتبه آلکسا چندان هم چیز مهمی نبوده و نشان دهنده رتبه واقعی و دقیق سایت نیست

راه های اضافه کردن کتاب به نرم افزار شامله

 • ۱۴۳

قبلا لینک دانلود نرم افزار مکتبه الشامله  رو قرار داده بودم حالا قصد دارم طریقه اضافه کردن کتاب رو به این نرم افزار آموزش بدم، این کار از چند طریق امکان پذیره:

1. کتاب ها رو از داخل خود نرم افزار دانلود کنید، پس از نصب و اجرای برنامه اگر به به اینترنت دسترسی داشته باشید، نرم افزار این پیغام برای دانلود کتاب می ده (هناک کتب جدیده هل ترید تحملها الآن؟) یعنی کتاب های جدیدی موجود هستند آیا می خواهی الان دانلود کنی؟ پس از باز کردن این صفحه می تونید کتاب هایی رو انتخاب و دانلود کنید.

چگونه در ورد نیم فاصله ایجاد کنیم؟

 • ۱۳۰

یک نکته کاربردی دیگر هم که خیلی به درد دوستان کارشناسی ارشد و کسانی که در حال نوشتن مقاله و پایان نامه هستند می خورد، ایجاد نیم فاصله بین دو کلمه است، مثلا کلماتی که دو بخشی هستند مانند: (می شود، می کند، می رود، گفته ام، گفته اند و یا کلماتی که به ها ختم می شودن مانند کتاب ها و...) رو باید در پایان نامه و مقاله درست بنویسید، یعنی فاصله ای که میان دو بخش کلمه وجود داره رو باید طوری بزنید که اگر کلمه در پایان خط قرار گرفت دو تیکه نشود و در هر صورت دو بخش کلمه متصل به هم باشند. برای این کار باید بجای زدن کلید space از  (- +CTRL)  استفاده کنید. (کلید (-) بالای حرف (ج) در کیبورد قرار دارد.)

نوشتن علامت های اعراب عربی در کیبورد چگونه است

 • ۷۵

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با نوشتن علامت های تنوین یا علائم اعراب عربی روی کیبورد مشکل داشته باشید در این مطلب علامت های اعراب عربی روی کیبورد و نحوه تایپ آنها را قرار می دهیم نکته جالب برای من در نوشتن علامت های اعراب عربی نحوه نوشتن اعراب علامت سکون بود که تابحال خبر نداشتم. 

علامت فتحه  SHIFT + A
علامت کسره SHIFT + D
علامت ضمه SHIFT + S
علامت سکون ALT + 0250
تنوین فتحه SHIFT + Q
تنوین کسره SHIFT + E
تنوین ضمه SHIFT + W
علامت تشدید SHIFT + F

چند علامت کاربردی دیگر:

حرف أ SHIFT + N
حرف إ SHIFT + B
حرف ة  SHIFT + Z

یک سایت عالی برای ترجمه لغات عربی

 • ۸۷

شاید یکی از مهمترین دغدغه های دوستانی که در حال تحصیل در رشته های الهیات هستند و با زبان عربی سر و کار دارند پیدا کردن معنی لغات و اصطلاحات عربی است. کاری که جستجوی آن در کتاب ها و مراجه لغت عرب کمی دشوار و وقت گیر است. بعد از تجربه مترجم انلاین گوگل و مشکلاتی که این مترجم در پیدا کردن درست لغات داشت به سایت المعانی برخورد کردم که انصافا ترجمه خوبی از اصطلاات عربی در اختیار کاربر قرار می دهد. هرچند که کار به اینجا ختم نمی شود و این سایت فوق العاده ترجمه های زبانهای مختلف انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و ... رو هم در خودش داره. این سایت نرم افزار اندرویدی هم دارد که نرم افزار جالبی است البته فکر می کنم کار کردن با سایت کمی راحت تر باشه ولی خودتون تجربه کنید. شما در این سایت با جستجوی یک واژه عربی می توانید انواع حالت های مختلف این کلمه را در باب های مختلف آن همراه با ترجمه فارسی مشاهده کنید.

لینک دانلود نرم افزار اندرویدی از گوگل پلی

این هم از آدرس سایت المعانی: کلیک کنید.

موفق باشید.